کتابخانه
فهرست

چگونه در خانه‌های کوچک امروزی کتابخانه درست کنیم؟

افرادی که به کتاب و کتاب خواندن علاقه دارند و احتمالا سالانه تعداد زیادی کتاب خریداری می کنند بهتر است به فکر طراحی و ساخت یک کتابخانه کوچک در خانه باشند تا کتاب های شان سرگردان و جا گیر نباشد در هر صورت چه کتاب برای خواندن خریداری و تهیه شود  یا کسی علاقه به خرید و نگهداری آن داشته باشد. برای جلوگیری از پراکندگی و اشغال شدن فضاهای مختلف خانه باید ابتدا به فکر درست کردن یک کتابخانه خانگی باشد. تا بتواند به شرایط سرو سامان دهد. البته باید توجه داشت که به دلیل فضاهای کوچک آپارتمانی مهمترین کار برای درست کردن کتابخانه های  خانگی جا نمایی اولیه می باشد.

مراحل ساخت کتابخانه در خانه‌های کوچک امروزی

برای ساخت کتابخانه در خانه های کوچک ابتدا باید یک فضای مناسب برای این کار در نظر گرفته شود که علاوه برجا دار بودن موجب بر هم خوردن تعادل  فضاهای مختلف خانه نشود و به جای راهکاری برای ایجاد آراستگی فضای داخلی به عنوان سازه ای جا گیر و بر هم زننده نظم به نظر نرسد. همچنین از نظر ظاهری باید زیبا و متناسب با دکوراسیون داخلی باشد‌ برای رسیدن به این هدف یعنی داشتن کتابخانه در خانه های کوچک امروزی باید مراحلی طی شود که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

library

 

انتخاب مکان کتابخانه

همانطور که پیشتر گفته شد اولین قدیم برای داشتن یک کتابخانه کوچک خانگی جا نمایی و تعیین یک مکان مناسب برای اینکار می باشد. امروزه فضاهای کوچک آپارتمانی طوری طراحی و ساخته می شوند که فضای بسیار کمی برای اینگونه کارها در اختیار ساکنین می باشد و در کمتر خانه ای  می شود از یک اتاق به عنوان کتابخانه استفاده کرد.

به همین دلیل در خانه های کوچک امروزی باید فضای کمی به اینکار اختصاص داده شود و حتی المقدور از فضاهای خالی و بلا استفاده برای این کار استفاده شود. اگر فضای کافی در اتاق نشیمن و سالن پذیرایی موجود باشد می تواند در دیوارهای این قسمت از خانه مکانی مناسب برای درست کردن کتاب خانه های خانگی جا نمایی کرد.

در این روش می توان طوری برنامه ریزی کرد که از دیوار به عنوان پشت قفسه ها استفاده شود و پشت قفسه ها چوب قرار داده نشوند تا حجم و عرض کتابخانه و قفس ها زیاد شده و فضای زیادی از خانه را اشغال کند. بنابراین می توان دیواری را که قرار است بر روی آن قفسه های کتابخانه نصب شود ابتدا نقاشی کرد یا کاغذ دیواری چسباند تا فضای داخلی کتابخانه زیبا و مناسب شود.

سپس با توجه به رنگ زمینه کار و متناسب با فضای دکوراسیون داخلی اقدام به سفارش، ساخت و نصب کتابخانه نمود. ساخت و نصب کتابخانه های دیواری به سالن پذیرایی محدود نمی شود و می توان این کار را در هر فضایی که از نظر مکان نمایی مناسب باشد انجام داد.

با این کار می توان حتی فضاهای خالی و بلا استفاده در هر جای خانه را شناسایی نموده و اقدام به ساخت و نصب کتابخانه کرد و از فضاها یا قفسه های باقیمانده برای انجام دیگر کارها و نگهداری وسایل تزیینی به عنوان مکمل استفاده نمود.

برای درست کردن اینگونه کتابخانه ها و قفسه بندی دیوارها محدودیتی وجود ندارد و حتی می توان از فضاهای راهرو ها اگر بزرگ باشند یا حتی زیر پله ها هم برای انجام این کار استفاده کرد.

در این مدل از کتابخانه قرار دادن میز و صندلی برای مطالعه و یا فضایی برای نشستن و کتاب خواندن کاری سخت و نشدنی است . اما این امکان فراهم می شود که بتوان از فضاهای خالی و غیر قابل استفاده خانه استفاده کرده و یک کتابخانه زیبا و با ظرفیت زیاد طراحی کرد بدون آنکه باعث  ایجاد هرج و مرج و نابسامانی در فضای داخلی خانه شد.

bookshelfMain3

چگونگی طراحی و سبک کتابخانه خانگی

بعداز انتخاب و جانمایی کتابخانه نوبت به سبک و طراحی ظاهری آن می رسد تا حتی المقدور از هماهنگی و همخوانی لازم با فضای دکوراسیون خانگی برخوردار باشد. در انتخاب طرح و نقشه کتابخانه خانگی باید به این نکته توجه داشت که چه سبک و طرحی باعث ایجاد آرامش در ساکنان و فضای داخلی می شود و چه رنگی می تواند همخوانی بیشتری با این طرح داشته باشد.

مثلا در طراحی یک کتابخانه با توجه به سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک سعی می شود از قفسه هایی با چوب هایی به رنگ تیره استفاده شود که با مبلمانی با پارچه های مخملی و فرش های سنتی همخوانی داشته باشند. در طراحی به سبک میانه یا مینیمالیست همه چیز ساده و واضح است و سعی می شود از طرح های ساده با رنگ های روشن استفاده شود و فضا مدرن تر باشد.

اما در فضاهای مدرن و مترقی سعی می شود درعین رعایت سادگی ظاهری از رنگ های متضاد مثل سفید، سیاه و خاکستری استفاده شود و حتی الامکان از ابزار های مدرن و صنعتی برای استفاده از حداکثر فضای ممکن استفاده شود.

استفاده از قفسه در  خانه های کوچک امروزی

یکی دیگر از روش های طراحی و ساخت کتابخانه در خانه های کوچک امروزی استفاده از قفسه و شلف بجای ساخت و نصب کتابخانه و قفسه های یک تکه است که از سقف تا زمین امتداد دارند و می توان از قسمت های پایین آن به عنوان کمد های درب دار استفاده کرد.

در این روش سبک استانداردی وجود ندارد و می توان در فضای مختلف دیوار که تقریبا خالی و بلا استفاده هستند نسبت به نصب قفسه و شلف ها در انواع طرح های مربع، مستطیل، دایره، مثلث، لوزی و …اقدام نموده و از حداکثر فضاهای موجود به نحوه شایسته استفاده کرد.

در این گونه طراحی مهم نیست که از چه سبک طراحی برای دکوراسیون استفاده شده است بلکه هدف نهایی ایجاد قفسه یا شلف برای نگهداری کتاب ها و استفاده از حداکثر فضای قابل مدیریت و در دسترس می باشد.

استفاده از قفسه ها معمولا در اتاق ها و فضاهای بزرگ مناسب تر و چشم نوازتر می باشد‌ ولی می توان برای فضا های کوچک تراز شلف های کوچک برای درست کردن کتابخانه استفاده نمود.

این شلف ها را می توان در اندازه های متفاوت متناسب با فضای موجود طراحی کرده و نصب نمود تا بتوان از حداکثر فضای موجود استفاده کرد.

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×