چوب

چگالی چوب‌

چگالی چوب‌

چگالی چوب‌

چگالی چوب‌ ، دانسیته چوب، جرم و وزن آن از جمله ویژگی هایی است که در هنگام خرید محصولات چوبی باید مورد توجه قرار گیرد. چگالی و یا همان وزن چوب از جمله مهم ترین فاکتورهایی است که بر ای ساخت لوازم چوبی مهم است. در واقع چگالی را می توان نسبت جرم یک جسم به حجم آن دانست. به عنوان مثال شما دو عنصر چوب و آهن را به یک اندازه در داخل آب قرار می دهید همان طور که می دانید آهن در آب فرو رفته و چوب بر روی آب شناور می شود. دلیل این امر پایین بودن چگالی محصولات چوبی می باشد.

نحوه محاسبه چگالی چوب‌

همان طور که می دانید هر کدام از گونه های مختلف چوب دارای میزان رطوبت خاصی می باشند. بنابراین در هنگام محاسبه چگالی چوب باید این میزان رطوبت را نیز در نظر بگیرید. معمولا رطوبت چوب ها را 12 درصد برآورد می کنند و پس از وزن کردن چوب محاسبات دقیقی بر روی آن انجام دهند. لازم به ذکر است با توجه به این که همواره سازه های چوبی در حال تبادل رطوبتی هستند نمی توان به میزان دقیق و ثابتی چگالی برای آن تعیین کرد.

چگالی چوب‌ها

عوامل تاثیرگذار در چگالی چوب‌ها

چوب ها انواع مختلفی دارند. در واقع سازه های چوبی با استفاده از چوب های بدست آمده از درختان متفاوتی ساخته شده اند. بنابراین هر یک از این چوب ها میزان رطوبت خاص و در نتیجه وزن متفاوتی دارند. طبیعی است که چوب های خشک از چگالی پایین تری برخوردار هستند و از این رو خشک یا تر بودن چوب ها نیز از دیگر فاکتورهایی است که چگالی آن را تغییر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *