چوب

چوب نارون

چوب نارون

چوب نارون

نارون درختی برگ ریز و نیمه برگ ریز است که دارای گونه های مختلفی می باشد. بر اساس عقیده کارشناسان 20 میلیون سال پیش بر روی زمین به وجود آمده است. بوم گاه و رستن گاه اولیه آن آسیای مرکزی امروزی بوده است. این نوع درخت بیشتر در نیم کره شمالی مناطقی مانند نواحی معتدل و گرمسیری آمریکای شمالی و اروسیا رویش دارد. چوب نارون در برابر پوسیدگی از مقاومت بالایی برخوردار است به شکلی که در گذشته های دور تنه این نوع درخت را برای انتقال آب تو خالی می کردند. در اسکله ها هم از این نوع چوب به شکل گسترده استفاده می شده است یکی از پل های اصلی و قدیمی شهر لندن پایتخت بریتانیا از این نوع چوب ساخته شده است.

 

ساختار و مشخصات ظاهری درخت نارون

درخت نارون،  ساقه ای راست و ایستا دارد  که قطر تنه آن در صورت فراهم بودن شرایط به 100 سانتیمتر هم می رسد.  پوستی صاف دارد که هرچه سن آن افزایش پیدا می کند رگه، رگه می شود. شاخه های اصلی و فرعی زیادی از تنه آن منشعب می شود. شاخه های آن گاهی کرکی و صاف می باشند. این درخت دارای تاجی مخروطی است که با برگ های متناوب و بیضی شکل به رنگ سبز پوشیده می شود.

برگ های نسبتا بزرگ، براق و خشنی دارد که زیر برگ های آن صاف است. پهنگ برگ های آن قرینه نیست و حاشیه ای دندانه داری دارد. سرعت رشد این درخت متوسط است و بین 3 تا 5 سال بارور می شود. معمولا بلوغ و شکوفه دادن درخت نارون قبل از روئیدن برگ های آن است.

گل های این نوع درخت به صورت نر و ماده است که پس از گرده افشانی با باد،  بارور شده و میوه های آن به شکل غلاف بر روی شاخه های آن ظاهر می شود و میوه آن پس از خشک شدن سریع از غلاف بیرون می ریزد.

 

ظاهر نارون

ویژگی چوب نارون

چوب نارون چوبی محکم و با استقامت است که در دسته چوب های سنگین و سخت قرار می گیرد. دلیل استحکام آن در برابر ضربه و فشار بافت در هم تنیده و‌ پوسته آن می باشد. این نوع چوب دارای تخلخل و منافذ درشتی بوده و حلقه های رشد سالانه به وضوح بر روی بافت چوب قابل مشاهده است و طرح های زیبایی را در هنگام برش خوردن چوب به نمایش می گذارد. رنگ بافت چوب نارون ترکیبی از رنگ های قهوه ای مایل به قرمز و کرم همراه با نقوش زیباست. چوب نارون از انعطاف و خم پذیری بالایی برخوردار بوده و برای ساخت وسایل پر پیچ و خم گزینه ای مناسب بشمار می رود.

این نوع چوب از قابلیت نسبتا خوبی برای پردازش برخوردار بوده و برای اتصال قطعات مختلف چوب نارون ب ای ساخت سازه،  بخوبی پیچ و میخ وارد بافت آن می شود. چوب درخت نارون در زمان رشد خود بوی تند و نامطبوعی مثل درخت نارگیل دارد، اما پس از برش و خشک شدن این بو به شکل عجیبی کاهش پیدا می کند بطوری که پس از مدتی هیچگونه بو و طعم خاصی ندارد به شکلی که از آن برای تهیه تخته خورد کردن گوشت و قصابی هم استفاده می کنند. این نوع از چوب در مقابل حمله حشرات و بیماری هلندی بسیار حساس است و باید پیشگیری های لازم مثل انواع پوشش طبیعی و مصنوعی روی آن اجرا شود تا از پوشش حفاظتی مناسب برخوردار باشد.

 

کاربرد ها ی چوب نارون

چوبی محکم و سنگین است که از مقاومت خوبی در برابر هوای مرطوب برخوردار است. از چوب نارون اغلب روکش در ست می کنند و به دلیل خاصیت خم پذیری برای کارهایی که پیچاندن چوب لازم باشد بکار می رود. چوب نارون از پر کاربرد ترین چوب ها در صنعت چوب می باشد. که در ساخت بسیاری از وسایل و سازه های چوبی از آن استفاده می شود. به عنوان نمونه از آن در ساخت کابینت، واگن سازی، کفپوش، پانل، مبلمان سازی، ساخت قایق و کشتی سازی، کاغذ سازی، میز و صندلی، کمان، روکش انواع چوب، تراورس در راه آهن و… استفاده می شود.

 

کاربردهای چوب نارون

در زمان استفاده از چوب نارون باید به  چه نکاتی توجه شود!؟

 

–  چوبهای نارون موجود در بازار علاوه بر آنکه تولید داخلی و عمدتا از شمال کشور تامین می شوند. مقداری از آنها وارداتی بوده و برای حفظ تعادل بازار از کشورهای مثل ایتالیا، آمریکا و… وارد می شوند.

– چوب درخت نارون هرچند در مقابل نم و رطوبت آب از مقاومت بالایی برخوردار می باشد ولی در مقابل نم ناشی از خاک بسیار حساس و ضربه پذیر بوده و ممکن است دچار پوسیدگی زود هنگام شود.

– چگالی چوب درخت نارون در گونه های مختلف متفاوت می باشد. اما بطور میانگین چیزی در حدود 560 کیلو در متر مکعب می باشد.

– درخت نارون هرچند به عنوان درختی حساسیت زا شناخته می شود، اما به ندرت باعث واکنش های شدید آلرژیک می شود و معمولا واکنش های متداول آن  شامل سوزش چشم و پوست است.

 

 

انواع درخت نارون

درخت نارون دارای گونه های زیادی می باشد بطور که تا کنون 30 تا 40 گونه مختلف آن در جهان شناسایی شده است که بطور نمونه به چند مورد از گونه های  معروف آن اشاره می شود:

ملچ

یکی از گونه های درخت نارون، گونه ملچ است که در شمال ایران رویش دارد، چوب آن قهوه ای مایل به قرمز است که به نوعی در دسته چوب های قرمز قرار می گیرد. چوبی نیمه سخت و سنگین است که بافت نسبتا درشتی دارد. از دوام و استحکام مناسبی در برابر ضربه و خم شدن برخوردار بوده و ارتفاع آن در نهایت رشد با توجه به فراهم بودن شرایط محیطی به 40متر هم می رسد.

نارون سفید

نارون سفید بیشتر در اروپا و نیم کره شمالی رویش دارد و به صورت تجاری در کشورهایی مانند فرانسه، روسیه و فلاند یافت می شود. ارتفاع این درخت به حدود 30 متر و قطر آن تا 2 متر هم رشد می کند.

 

نارون قرمز

گونه ای دیگر از درخت نارون، است که در که در قاره آمریکای شمالی دیده می شود و در شهرهایی مثل تگزاس، فلوریدا و میسی سی پی رویش دارد. معمولا ارتفاع آن به 12 تا 19 متر هم می رسد و قطری در حدود 1 متر دارد. رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز است و در دسته چوب های سخت قرار می گیرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *