چوب

چوب ملچ

چوب ملچ

چوب ملچ

در اطراف ما، ابزار و وسایل چوبی زیادی به چشم می خورد. چوب، ماده ای بسیار سودمند بوده و جز متریال اولیه ساخت و ساز می باشد. در این بین، زیبایی و استحکام چوب ملچ، مخاطبان زیادی به خود گرفته است. نجاران، این نوع از چوب را بسیار دوست دارند. زیرا پر از نقش و نگار و خطوط پیچیده و مارپیچی است. لزومی ندارد به آن حالت خاصی داد. خودش جلوه بصری کافی دارد. می تواند یک روکش مناسب برای ابزار و وسایل شما باشد. ویژگی های به خصوص آن، تشخیص این نمونه را راحت تر نموده است. در ادامه، مشخصات آن مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت. اگر اولین بار است نام چوب ملچ را شنیده اید، با ما همراه شوید.

ظاهر چوب ملچ

در قدم اول باید با ظاهر و خصوصیات ظاهری چوب ملچ آشنا شویم. این چوب جز نمونه های نرم، شکل پذیر و البته دارای وزنی متوسط است. دلیل آن هم وجود بخش روزنه دار در این نمونه است. روزنه، بخشی از چوب بوده که تبادلات گیاه با محیط بیرون توسط آن بخش صورت می گیرد. در حقیقت، بخش زنده و قابل رشد محسوب می شود. این مشخصه در کنار رشد زیاد و قطر بالا، روند خشکی آن را طولانی کرده است. برای خشکی کامل و گرفتن رطوبت درونی، بایستی یک بازه زمانی زیاد صبر کنید. روزنه رشد کرده و نقش و نگار خلق کرده است. وجود بافت پیچیده، منسجم و درشت، از شکستگی آن جلوگیری می کند.

ظاهر چوب

رنگ چوب ملچ

رنگ چوب ملچ می تواند یک راه تشخیصی فوق العاده برای آن باشد. در این نمونه دو نوع رنگ دیده می شود. بخش درونی آن یک طیف رنگی قهوه ای دارد. این طیف از قهوه ای روشن شروع شده و به حالت حدواسط و سپس حالت تیره می رسد. بخش بیرونی تنه آن زرد کم رنگی است. البته این بخش نسبت به بخش درونی از حجم کم تری نیز برخوردار است.

مشخصات محیطی

یک متریال طبیعی معمولا نسبت به شرایط مختلف محیطی سنجیده می شود. چوب ملچ نیز یکی از این موارد است. همان طور که گفته شد از نظر وزن و سختی در حالت نیمه ای قرار دارد. وضعیت متعادلی از این لحاظ داشته و در مقابل ضربات فیزیکی بسیار با دوام است. مقاومت خوبی نیز در مقابل حشرات دارد. اما متاسفانه نسبت به پوسیدگی چندان مقاوم نیست. بنابراین بهتر است از آن محافظت شود. مقطع آوندها و روزنه ها به خوبی با چشم قابل رویت هستند. این چوب توانمندی ورقه ای شدن را دارد. از این روست که معمولا به عنوان روکش استفاده می شود. پس تورق پذیر است.

کاربرد چوب ملچ

  1. روکش، اولین کاربرد و معمول ترین استفاده از چوب ملچ است. دلیل آن خوش نقش و نگار بودن در کنار خوش کار بودن آن است. ظاهری جذاب داشته که در دید بیننده بسیار جلوه می کند. روکش شدن این نمونه بیشتر به آن جنبه تزئینی و دکوراتیو بخشیده است.
  2. در صنعت مبلمان، میز و صندلی به کار می رود. اگر یادتان باشد گفتیم مقاوم، مستحکم و ضد ضربه است. در برابر خمش و خمیدگی نیز از دوام خوبی برخوردار است.
  3. در ساخت در و پنجره ها نیز از آن استفاده می شود. البته برای ساخت این دو، معمولا به صورت روکشی تزئینی از آن استفاده می شود. برای این کار، تکنیک بوک مچینگ کاری جالب است. زیریه کار از چوب دیگری است. اما برای رویه از چوب ملچ استفاده می شود. هم زیبایی بخش است هم جزو نمونه های بسیار مستحکم محسوب می شود.
  4. در تهیه ابزار و وسایل ورزشی نیز از چوب ملچ استفاده می کنند. یکی از نمونه های بارز آن استفاده برای ساخت کمان تیراندازی و چوب هاکی است. برای ساخت قایق ها نیز به کار می رود. وسائل ورزشی مختلفی از این متریال در ساختار خود بهره می برند.
  5. همگی با شنیدن چوب، پر کاربردترین محصول آن را به خاطر می آوریم. کاغذ، این محصول چوبی که بیش ترین استفاده را در بین سایرین دارد. جالب است اگر بدانید که چوب ملچ برای تهیه خمیر کاغذ نیز به کار می رود.
  6. هنر و صنایع هنری نمونه دیگری از کاربرد چوب ملچ است. سبد سازی و جعبه سازی بخش هایی از این استفاده گسترده است. در این جا استفاده از روکش و ایجاد حالتی دکوری نیز مرسوم است. در ساخت وسائل تزئینی بسیار استفاده می شوند.
  7. از چوب ایرانی ملچ در ساخت تخته لایی و تخته های چند لایه نیز استفاده می شود.

چوب ملچ

جمع بندی

در این جا یکی از خوش نقش و نگارترین چوب های موجود بررسی شد. از بین انواع گوناگون چوب، چوب ملچ با خصوصیات ظاهری منحصر به فردی روبروست. روزنه واضح، نقش و نگار پیچیده و زیبا در کنار رنگی خاص، آن را مورد شناسایی قرار می دهد. از این نمونه استفاده های بسیاری می شود. مشخصات عالی، آن را به نمونه ای مقبول و رضایت بخش در صنعت نجاری مبدل نموده است. دوام و مقاومت خوبی در برابر عوامل خارجی دارد. بافت درشت، منسجم و دارای خطوط پیچیده در مقاومت آن بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *