چوب

چوب قرمز

چوب قرمز

چوب قرمز

چوب عنصر اصلی در انواع سازه های چوبی می باشد که به چند دلیل مورد توجه است.  اول آنکه رنگ چوب مهمترین عامل در انتخاب آن برای ساخت انواع سازه می باشد و رنگ طبیعی چوب ها نقش مهمی در زیبایی نهایی کار ایفا می کند. چوب قرمز نیز یکی از جذاب ترین رنگ ها را دارد. نکته دوم در انتخاب نوع چوب درخشندگی آن است که می تواند بر روی موادشیمیایی و غیر شیمیایی که برای رنگ کردن و پوشش دادن آن استفاده می شود تاثیر داشته باشد. نکته سوم در انتخاب چوب سخت یا نرم بودن بافت چوب و نداشتن گره است که می تواند در صاف و صیقلی بودن سازه نهایی بسیار موثر باشد.‌

 

ساختار چوب قرمز

چوب قرمز نوعی از چوب است که رنگ داخلی  و بافت های آن به رنگ قرمز بوده و زمانی که چوب برش می خورد رنگ ظاهری زیبایی پیدا می کند که حتی بدون رنگ آمیزی و فقط با صاف و صیقلی کردن و استفاده از لایه های پوششی روشن مثل روغن های گیاهی ظاهری زیبا و دلپذیر پیدا می کند. از انواع چوب های قرمز موجود در طبیعت بیشتر برای روکش انواع چوب، بخصوص چوب های صنعتی  استفاده می شود. معمولا گونه های مختلفی از درخت در طبیعت وجود دارد که رنگ داخلی بافت های آن ها به رنگ قرمز می باشد. که به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

 

چه درختانی دارای چوب قرمز می باشند

درختان زیادی در طبیعت وجود دارند که رنگ بافت داخلی آن ها قرمز است. ولی به دلیل آنکه رنگ بافت داخلی هیچ کدام از آن ها بطور کامل قرمز نبوده و قرمز آنها دارای طیف های مختلفی است. می توان طیف های مختلف رنگ های قرمز را به شکل زیر دسته بندی کرد:

–  قرمز مایل به طلایی

چوب درختانی مثل اقاقیا، سروخمره ای

–  قرمز روشن

چوب درختانی مثل آلبالو، چوب سرخ، سرخ دار، عناب

–   قرمز مایل به قهوه ای

چوب درختانی مثل ارغوان، افرا، آلبالو، پسته، توسکای قشقایی، چوب سرخ، سرخدار، عناب، گردو، گلابی

درخت قرمز

 

چوب درخت گردو از انواع چوب قرمز

چوبی گران قیمت با بافتی ریز به رنگ قهوه ای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتا با دوام می باشد. چوب گردو نیمه سنگین و نیمه سخت بوده و در مقابل فشار، خش و کشش مقاوم است از این نوع چوب بیشتر در کارهای هنری و تزیینی، تهیه انواع روکش برای چوب های صنعتی، خراطی، ساخت مبلمان، ساخت آلات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت کاری و معرق کاری استفاده می شود.

 

چوب درخت افرا

درخت افرا دارای گونه های مختلفی است که از گونه های قابل رشد آن در ایران می توان به افرا پلت، افرا شیردار و کیکم اشاره کرد. بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران اپلت است. این گونه چوب درونی نامشخص، چوبی سفید مایل به قهوه ای  با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد.

دایره های سالیانه تنه درخت به دلیل فشردگی چوب تابستانه در مقطع عرضی کاملا مشخص و در مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضی نقوش رگه ای شکل ایجاد می کند. که پره های کوچک ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک نمایان است.

چوبی نیمه سنگین است که پرداخت و صاف و صیقلی کردن آن آسان بوده و کشیدگی کم آن باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه مناسب و قابل توجهی داشته باشد.

 

 

 

چوب درخت عناب از انواع چوب قرمز

بعضی از گونه های درخت عناب که ارتفاع آن ها تا 8 متر هم می رسد برای بدست آوردن چوب زیبایی که دارد پرورش داده می شود. این نوع درخت ها را معمولا در دره های نزدیک بهم می کارند نزدیکی این گونه از درختان عناب باعث می شود تا به جای شاخ و برگ های فراوان و میوه دادن به شکل درختان تبریزی فقط قد بکشند.

این درختان در چنین شرایطی دارای تنه های صاف ، راست و بدون گره خواهند بود. در نتیجه بدین شکل چوب مرغوب و با کیفیتی حاصل می شود. بافت چوب درخت عناب پس از برش، سرخ رنگ و خالدار و کمی متمایل به رنگ زرد بوده که رگه های در آن مشاهده می شود. چوبی محکم و زیباست که برای ساخت اشیای زینتی مجسمه ، عصا و تسبیح کاربرد دارد.

در انواع منبت کاری ها و ساخت میز و صندلی و در و پنجره هم به صورت محدود استفاده می شود.  درخت عناب برخلاف درخت گردو و چنار تو پر بوده و داخل آن خالی نمی شود و به همین دلیل از استحکام بیشتری برخوردار می باشد.

چوب درخت عناب

توسکای قشقایی

توسکای قشلاقی یکی از درختان منحصر به فردی است که ریشه هایش دارای گرهک‌های کوچکی شامل میکروارگانیسم های همزیست می‌باشد. این توسکا همچنین یکی از نادر ترین درختان بومی اروپا است که در نواحی مرطوب تولید ریشه های نابجا مشابه ریشه‌های درختان نواحی گرمسیری می کند.

چوب تازه قطع شده‌  آن نارنجی رنگ است که وقتی خشک می شود تغییر رنگ داده و به قرمز مایل به قهوهای تغییر رنگ می دهد.  این توسکا از اروپا تا قفقاز و سیبری گسترش پیدا کرده و حتی تا آفریقای شمالی نیز امتداد یافته است و در انواع سازه های چوبی به تناسب کار از آن استفاده می شود.

 

چوب درخت ارغوان

ارغوان درختی برگ ریز است که ارتفاع آن بین 8 تا 12 متر در نوسان بوده در قدیم از چوب این نوع درخت برای سبد بافی استفاده می شده است. به دلیل آنکه شاخه و برگ های این درخت به رنگ ارغوانی است با این نام شناخته می شود. چوب درخت ارغوان هم قرمز مایل به قهوه ای است که از آن بیشتر برای روکش چوب های صنعتی استفاده می شود.

 

چوب درخت اقاقیا

درخت اقاقیا درختی زینتی و گلدار است که تنه بدون شاخه آن تا 10 متر ارتفاع داشته و قطر آن به 80 سانتیمتر هم می رسد. درختی سریع الرشد و دیر خزان است که تاجی گسترده و برگ های مرکب و سبز رنگ دارد. این درخت بومی آمریکای شمال بوده و از آنجا به سراسر جهان منتقل شده است. از ویژگی های چوب درخت اقاقیا آن است که دیر پوسیده می شود، به همین دلیل اهمیت صنعتی و بازرگانی داشته و از آن برای ساخت ستون های معادن و همچنین ساخت مبل و صندلی استفاده می شود.

 

چوب درخت سرخدار

سرخدار نوعی چوب نرم است که ویژگی های اصلی آن اندازه بسیار بزرگ درخت و رنگ قرمز چوب آن است. طرح بافت چوب سرخدار بسیار زیبا و جالب است و انتخابی مناسب برای ساخت سازه های چوبی در فضای باز است چرا که در مقابل تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است از چوب این نوع درخت در ساخت راه آهن، دیوارهای حائل، کف سازی و ساخت حصار باغ ها استفاده می شود همچنین برای روکش انواع چوب ها کاربرد داشته و گزینه ای مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *