چوب

چوب فوفل

چوب فوفل

چوب فوفل

 

درخت فوفل یا نخل هندی، یکی از 50 گونه نخل است که بیشتر در مناطق استوایی و پر بارش می روید. محل رویش این گیاه به صورت پراکنده در مناطق مختلف جهان قابل مشاهده می باشد که از عمده ترین نقاط محل رویش این گیاه می توان به چین، هند، پاکستان، جزایر سند تا مجمع الجزایر مالایی و جزایر سلیمان اشاره کرد. میوه این درخت دارای خواص دارویی و درمانی زیادی می باشد. فوفل گیاهی از تیره نخل ها می باشد که عملا چوب به معنای واقعی کلمه ندارد و به دلیل ظرافت بیشتر در ساخت آلات موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب فوفل

ساختار و مشخصات ظاهری درخت فوفل

 

فوفل درختی زیبا و بلند شبیه نخل است،  تنه ای دراز و باریک دارد. شاخه و برگ های این درخت در قسمت انتهایی آن رشد می کند. برگ هایی پهن و بزرگ، مرکب پری و سبز رنگ دارد که به صورت مجتمع و گروهی در قسمت انتهای درخت بر روی شاخه های آن رشد می کند. تاجی گسترده و افراشته دارد، زمان گلدهی این گیاه فصل بهار است.

گل های این گیاه به صورت نر و ماده رشد می کنند که پس از گرده افشانی بارور شده و به میوه تبدیل می شوند. این درخت میوه ای در ابعاد یک تخم مرغ دارد که از نظر ظاهری  همچون خرما است و در قسمت میانه گیاه که الیافی سلولزی دارد روئیده میشوند میوه های  آن ابتدا سبز و کال هستند وقتی که رسیده می شود رنگ آن زرد می شود و از خواص دارویی و درمانی قابل ملاحظه ای برخوردار می باشند.

درخت فوفل

شرایط فصلی و مراحل کاشت گیاه فوفل یا نخل هندی

 

فوفل به صورت کاشت بذر و پا جوش تکثیر می شود. برای کاشت آن باید ابتدا بذر مناسب تهیه شود بذر این نوع گیاه برای رشد احتیاج به یک دوره سر مادهی یا شکستن خواب زمستانی دارد که برای این کار باید ابتدا بذر های این گیاه 24 تا 48 ساعت در آب ولرم خیس بخورد. سپس از آب خارج شده و درون یک پلاستیک به مدت چند ماه در دمای سرد یخچال قرار داده شود. پس از گذشت دو تا سه ماه از یخچال خارج شده و در یک جای مناسب مثل باغچه، گلدان یا زمین زراعی در عمق 3 تا 5 سانتیمتری خاک قرار داده شده و با خاک نرم روی آن پوشیده شود.

سپس بستر خاک محل کاشت آبیاری می شود. بهتر است تا زمان جوانه زدن بذر بستر خاک محل کاشت مرطوب نگاه داشته شود معمولا بعد از گذشت 14 تا 20 روز گیاه جوانه زده و شروع به رشد می کند. ارتفاع این گیاه در نهایت رشد با توجه به فراهم بودن شرایط محیطی ممکن است به 25 متر هم برسد.

 

ساختار و ویژگی های چوب فوفل

 

رنگ بافت این نوع چوب به  قهوه ای سیر اخرایی می باشد. بر روی بافت این نوع چوب خطوط موج دار تیره تر از رنگ زمینه وجود دارد. چوب فوفل در نقاط مختلف جهان استفاده می شود. چوبی با بافت نرم است که در کارهای هنری و تولید سازهای موسیقی کارایی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. چوبی بسیار محکم و بادوام است که بیشتر در کارهای ظریف مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب فوفل

کاربرد های چوب فوفل

 

چوب درخت فوفل در نجاری مورد استفاده قرار می گیرد و از الیاف پوست آن در نساجی الیاف استفاده می شود. در گذشته از چوب فوفل برای هنر خاتم کاری و ساخت نقش های مثلث یا اوره بسیار استفاده می شده است و در هنر خاتم کاری جایگاه این نوع چوب از نظر کیفیت و ظرافت بافت بعد از چوب آبنوس می باشد. چوب فوفل از گذشته های دور برای استفاده در ساخت آلات موسیقی مورد استفاده قرار می گرفته است.

از این نوع چوب به شکل قطعات ریز و میکروسکوپی برای استفاده در ادوات موسیقی مثل سنتور استفاده می شود. این اجزاء میکروسکوپی به شکل سه مقطع عرضی، شعاعی و مماسی با کیفیت مناسب توسط دستگاه میکروتم ساخته می شود که پس از رنگ آمیزی و پوشش دهی مناسب در تهیه ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این قطعات ریز دقیقا مطابق با لیست انجمن آناتومی چوب مربوط به بخش پهن برگان آماده شده و در بخش های مختلف سازه موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *