چوب سپیدار
فهرست

چوب سپیدار

چوب سپیدار

نماسازی با چوب و استفاده از آن برای ساخت وسایل کاربردی، هنری دیرینه و قدیمی است. این متریال طبیعی و بی ضرر، ضمن سازگاری با طبیعت به کمک بشریت آمده است. از انواع چوب برای ساخت و سازهای مختلفی در صنایع چوبی بهره می گیرند. یکی را به دلیل مقاومت و دیگری را به علت زیبایی بر می گزینند. این منبع طبیعی و تجدید پذیر، حس طبیعت را در محیط اطراف خود القا می کند. عنصری که به طراحی دکوراسیون نیز کمک شایانی نموده است. یکی از موارد مورد استفاده نجاران و استاد کاران، چوب سپیدار است. نمونه ای که برای برخی از ساخت و سازها و کاربردها جواب گو می باشد. در ادامه، با این نمونه و ویژگی های ساختاری آن آشنا می شویم. ضمن این که به کاربردهای متداول آن نیز اشاره خواهد شد.

درخت سپیدار

درخت سپیدار یک نمونه از درختان برگ ریز بوده که با هر نوع خاک و آب و هوایی سازگار است. این درخت گلبرگ هایی ریز داشته که هنگام وزش باد به آن زیبایی خاصی بخشیده اند. رنگ تنه درخت اغلب سفید و سفید مایل به خاکستری است. البته در ناحیه شاخه ها این رنگ به سمت سبز تمایل پیدا می کند. برگ ها دارای دندانه بوده که در سطح رویی خود مزین به رنگی سبز، تیره و مخملی هستند. اما در سطح زیرین این برگ ها کرک هایی سفید حضور دارند. این کرک ها در بخش هایی دیگر هم چون تنه نیز حضور دارند. نامگذاری این گونه نیز بر همین اساس صورت گرفته است. درختی که به واسطه کرک ها، رنگی به سمت سپید دارد. ریشه هایی نفوذ پذیر با قابلیت رشد بالا دارد که به شکل افقی رشد می کنند.

درخت سپیدار

ویژگی های چوب سپیدار

چوب سپیدار از نظر ویژگی های ساختاری، موارد زیر را در دل خود گنجانده است:

 • از نظر درجه سختی این نمونه از چوب در شرایط متعادل و مناسبی قرار گرفته است. اندازه گیری میزان سختی آن برابر با ۵۴۰ پوند فوت برآورد شده است. شاید به سختی بلوط نباشد اما چندان تفاوتی هم با آن ندارد. از بسیاری از درختان نرم هم چون کاج نیز سخت تر می باشد. در گذشته به دلیل سختی، از آن برای ساخت سپر جنگی استفاده می نمودند.

 

 • نمونه ای سبک و کم وزن می باشد. وزن پایین، چگالی و تخلل کم در آن باعث کاربردهای زیادی شده است. اما متاسفانه این ویژگی سبب سخت تر شدن سمباده کشی آن شده است. با این وجود بسیار مقاوم می باشد.

 

 • این نمونه دارای قابلیت رنگ پذیری خوبی می باشد. می توان در رنگ های دلخواه مخاطبان، به آن جلوه بخشید. البته یک نمونه خاص از آن با عنوان سپیدار رنگین کمانی نیز وجود دارد. طیفی رنگی از بنفش، آبی، سبز، طلایی و قهوه ای در این نمونه به چشم می خورد. زیبایی منحصر به فردی برای علاقمندان به طراحی دکوراسیون خلق نموده است.

 

 • نمونه ای نسبتا مقاوم در مقابل عوامل آسیب پذیر است. در مقابل حشرات و پوسیدگی می تواند دوام بیاورد. البته این میزان مقاومت به شرایط نگهداری و نوع استفاده از آن نیز بستگی دارد. به خصوص این که نباید در معرض باران و آب قرار بگیرد. بنابراین بهتر است از آن در سقف خانه و محیط های باز استفاده نشود.

کابرد چوب سپیدار

چوب سپیدار یکی از انواع چوب های پرکابرد به شمار می رود. دامنه کاربردی وسیعی از زمان های قدیم تا به اکنون برای آن وجود داشته است.

 1. اسکی روی برف ورزشی است که از این چوب بهره گرفته است. به دلیل وزن کم و انعطاف پذیری بالای این نمونه، در ساخت چوب های اسکی استفاده می شود.
 2. در صنعت مبلمان و ساخت میز و صندلی نیز کاربردی است. نمونه هایی زیبا و ارزان با کمک آن ساخته می شود. ضمن این که می توانند نمونه ای مقاوم و با دوام نیز باشند.
 3. در ساخت ابزار آلات موسیقی نیز گزینه ای مطلوب می باشد. از جمله این موارد می توان به طبل ها و گیتارهای برقی اشاره نمود. البته کابرد هنری آن به همین جا ختم نمی شود. بلکه حتی برای ساخت تابلوهای نقاشی نیز بسیار مناسب هستند.
 4. کفش های چوبی چینی ها و ژاپنی ها از جمله موارد استفاده از چوب سپیدار است. ضمن این که برای تهیه چوب های غذا و چوب های چینی نیز به کار گرفته می شود.
 5. تولید کاغذ از این درخت نیز جزء کاربردهایی مهم و اساسی می باشد.
 6. این نمونه، چوبی سخت و ارزان بوده که برای تولید تخته سه لایه و پالت، گزینه ای اقتصادی است.
 7. جعبه های مختلف همانند جعبه چوب کبریت و جعبه پنیر از آن ساخته می شوند.
 8. ساخت لوازم، ظروف و ابزارآلات آشپزخانه در کنار ساخت اسباب بازی نیز جزو کابردهای آن می باشد.

 

ابزار آلات موسیقی یل سپیدار

جمع بندی

حالا دیگر تا حدودی با چوب سپیدار، ویژگی ها و کاربردهای آن آشنا شدیم. یکی از درختان پر کاربرد که از لحاظ اقتصادی بسیار بهینه عمل می نماید. نمونه ای همراه با مقاومت خوب و سختی مطلوب می باشد. بنابراین می تواند در برخی موارد گزینه ای قابل قبول و ارزان قیمت باشد.

 

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×