چوب

چوب سفید

چوب سفید

چوب سفید

اصطلاح چوب سفید فقط محدود به یک نوع چوب که مختص یک نوع درخت باشد نیست و حیطه تقریبا وسیعی از  چوب های  گونه های مختلف را در بر می گیرد. بیشتر درختان نرم چوب یا درختانی با برگ های سوزنی در این چهارچوب قرار می گیرند. از ویژگی های درختانی که از نوع چوب سفید می باشند قابلیت رشد سریع و سرعت آماده شدن برای ارائه به بازار چوب می باشد.

در اینجا باید به این نکته هم توجه کرد که تعریف ارائه شده یک تعریف مطلق نیست چون بهترین و با کیفیت ترین الوار چوب سفید از نوعی درخت با چوب سخت یا پهن برگ که بیشتر در ایالت های نیویورک، کانتیکت و فلوریدا که از ایالت های کشور آمریکا هستند بدست می آید.

در جنگل های شمال ایران هم درختانی با این نوع چوب وجود دارد که به دلیل نداشتن هزینه های گمرکی و حمل و نقل پایین تر نسبت به نمونه های خارجی مقرون به صرفه تر هستند.

 

ساختار و مشخصات چوب سفید

چوب سفید عمدتا از گونه های درخت کاج تهیه می شود. معمولا رنگ آنها سفید یا سفید خامه ای مایل به قرمز می باشد این نوع از چوب مجاری صمغی ندارد و دارای الیاف راست بوده و جز چوب های سبک وزن می باشد. این نوع چوب اگر در شرایط مناسب با دمای متناسب خشک شود کمترین میزان ترک خوردگی را خواهد داشت و این قابلیت باعث می شود که بسیار مناسب برای استفاده در سازه های مختلف بوده و از برش، سنباده کاری و رنگ آمیزی نسبتا بدون درد سری برخوردار می باشد.

 

ویژگی های چوب سفید

درختانی که از آن ها چوب سفید استخراج می شود معمولا تنه قوی و ارتفاع بلندی دارند. این دو ویژگی باعث می شود که از نظر کمی،  چوب زیاد و با قد و قواره مناسب از آن ها به دست بیاید، درختانی که از آن ها چوب سفید به دست می آید معمولا از سرعت رشد مناسبی برخوردار هستند و همین مزیت باعث می شود که به شکل یک منبع پایدار باشند و به همین دلیل افت و خیز قیمت آن پایین بوده و به صورت فراوان در بازار عرضه چوب موجود می باشد.

این چوبها ماهیتا در مقابل رطوبت و موریانه و حشرات موذی از مقاومت نسبتا خوبی برخوردار بوده به همین دلیل گزینه ای مناسب برای استفاده در انواع سازه های چوبی می باشد، به دلیل بافت نرم و صاف، این نوع چوب از قابلیت بالایی برای شکل دهی و استفاده در سازه های چوبی برخوردار است.

نکته جالب در مورد این نوع چوب آن است که هرچند در مقابل نم و رطوبت مقاوم است ولی در مقابل آب و رطوبت بالا بسیار آسیب پذیر بوده و به سرعت آن را در خود جذب می کند که بهترین راه برای جلوگیری از این کار استفاده از انواع پوشش رنگ های روغنی طبیعی یا رنگ های شیمیایی مصنوعی است تا ارتباط بافت داخلی چوب با محیط خارجی قطع شود.

مشخصات چوب سفید

چوب چه نوع درختانی سفید می باشد

معمولا چوب بسیاری از درختان سفید می باشد ولی بهترین و شناخته شده ترین درختانی که در این دسته قرار می گیرند و چوب آن ها به فراوانی و وفور در بازار موجود می باشد، چوب درختانی مثل لاله، نراد به خصوص نراد نروژی، نوئل، کاج های زرد، نمدار و …. می توان نام برد.‌

 

 

چرا چوب ها درجه بندی می شوند

انواع چوب بر اساس نوع درخت،  کیفیت و نوع برش،  بافت چوب، میزان مقاومت و استحکام درجه بندی می شوند و معمولا برای معیار درجه بندی آن ها براساس علائم اختصاری SPF، SYF، SYP انجام می شود. همچنین برای درجه بندی چوب از معیار هایی مانند معمولی، انتخابی، پاک، C و بهتر هم استفاده می شود. بر اساس علائم اختصاری چوب های سفید به شکل زیر دسته بندی می شوند:

–  چوب های سفید با درجه SPF معمولا از درختان کاج سفید، نوئل و داگلاس فر استخراج شده و در بازار ارائه می شوند.

– چوب های با درجه SYF،  از نوع چوب نراد بوده و از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. چوب های سفید با این درجه از کیفیت معمولا بیشتر در کشورهای اسکاندیناوی، کانادا و انگلیس بدست می آیند.

–  چوب های سفید با درجه SYP از نوع درختان کاج زرد هستند که منشاء و رستن گاه آنان کشورهای آمریکای شمالی می باشد.

 

مزایای چوب سفید نسبت به چوب های همتراز

 

–  دوام و استحکام

دوام و استحکام از مزایای مهمی است که چوبهای سفید را برای ساخت سازه های چوبی به عنوان یک انتخاب مناسب مطرح می کند. سازهای ساخته شده با این نوع چوب عمر نسبتا طولانی داشته و از استحکام قابل قبولی برخوردار می باشند.

–  قابلیت رنگ آمیزی  بالا و پوشش مناسب

این چوب ها به دلیل آنکه از نوع چوب هایی با بافت نرم هستند از شرایط خوب و مناسبی برای  سمباده زدن و رنگ آمیزی برخوردار بوده و با انواع رنگ های جوهری مثل شاپان می توان بافت و زمینه آن را رنگ آمیزی کرده و با انواع سیلر، کیلر، پلی استر و نیم پلی استر سطح آن را به صورت زیبایی پوشش داد. حتی در صورت عدم تمایل برای استفاده از رنگ های شیمیایی می توان برای پوشاندن سطح آن از روغن های گیاهی استفاده کرده و سطح قابل قبولی بدست آورد.

 

– نگهداری آسان و بی دردسر

استفاده از این نوع چوب به دلیل داشتن بافت نرم و صاف در سازه های چوبی می تواند کار نظافت و تمیز کاری این نوع سازه را بسیار آسان کند چون تمیز کاری آن ها مختصر بوده و یک دستمال تمیز نرم نمناک برای این ‌کار کفایت می کند.

 

– مناسب برای ساخت سازه های دکوری

سازه هایی که با با این چوب ساخته می شوند به دلیل رنگ روشن از جذابیت خاصی برخوردار بوده و می توانند کیفیت دکوراسیون داخلی را افزایش دهند.

 

چوب سفید چه کاربرد هایی دارد؟

چوب سفید به دلیل رنگ روشن و بافت مناسب و نرم از قابلیت خوبی برای ساخت سازه های مختلف چوبی برخوردار است که به عنوان نمونه به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

 

– مبلمان و سازه های تزیینی

مهمترین و متداول ترین استفاده ای که از چوب سفید می شود. استفاده در صنایع مبلمان سازی می باشد. بافت روشن این نوع چوب، استحکام، قیمت مناسب،  سبکی، دوام و طول عمر بالا از شاخص هایی است که باعث شده است این نوع چوب در مبلمان سازی مورد استفاده گسترده قرار بگیرد.

کاربرد چوب سفید

–  کفپوش

از چوب سفید برای ساخت انواع کفپوش هم استفاده می شود، کفپوش این نوع چوب کاملا سفید نبوده و تقریبا تم آن ها روشن است که باعث زیبای آن می شود. کفپوش ساخته شده از این نوع چوب از دوام نسبتا خوبی برخوردار بوده و بیشتر برای فضا های کوچک مناسب است چون علاوه بر بزرگ نشان دادن فضا کیفیت نور دریافتی را هم بالا می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *