چوب

چوب افرا

چوب افرا

چوب افرا

درختان در کنار همه کاربردها و داشتن زیبایی طبیعی، به خلق چوب می پردازند. انواع بی شماری درخت همراه با تنوع گونه ای در نقاط مختلف جهان می روید. میزان سختی چوب، مقاومت ساختاری و انسجام بافتی آن ها با هم فرق دارد. از این رو هر کدام برای ساخت محصولی خاص مد نظر می باشند. ضمن این که ارزش انواع چوب تولیدی آن ها نیز با هم فرق دارد. یکی از انواع درختان که به خاطر چوب تولیدی مد نظر می باشد، افرا است. درخت افرا خود از تعداد بی شماری گونه برخوردار می باشد. رنگ چوب، انسجام و محل رویش آن ها با هم فرق دارد. در ادامه این مطلب، با این نمونه از درختان بیشتر آشنا می شوید. ضمن این که به بررسی کاربردهای چوب افرا نیز می پردازیم.

درخت افرا

درخت افرا جزو پهن برگان بوده و بیشتر در نواحی جنگلی مشاهده می شود. خاک مورد پذیرش این گروه، خاکی با اسیدیته پایین می باشد. معمولا در خاک های اسیدی بهتر رشد می کنند. البته بدین معنی نیست که فقط در این نمونه خاک رشد پیدا می کنند. بلکه استثنائاتی نیز در این جا وجود دارد. مناطق شمال ایران به دلیل داشتن چنین نوع خاکی، محل رشد این گروه از درختان می باشد. بلندی این درخت بین 1 تا 7 متر متغیر می باشد. به طور حتم، شرایط رویش و عوامل محیطی مختلف در میزان رشد آن موثر می باشد. رنگ تنه این گیاه سفید مایل به خاکستری و صدفی می باشد. البته رنگ های دیگری هم چون قرمز در برخی گونه ها نیز وجود دارد. گونه هایی از افرا هم چون شیردار، کیکم و پلت در ایران وجود دارند.

درخت افرا

ویژگی چوب افرا

چوب افرا دارای خصایص و ویژگی های زیر است:

 • چوب افرا دارای وزنی سبک می باشد. این سبکی در ساخت ابزار و محصولات چوبی، کارآمد و موثر می باشد.
 • نمونه ای نیمه سخت و نیمه سنگین می باشد. این خصلت سبب استحکام و دوام آن شده است.
 • برش دادن این نمونه از چوب بسیار آسان می باشد. خوش کار بوده و به راحتی به شکل ورقه ای تبدیل می باشد.
 • امکان کنده کاری و طراحی های ظریف بر روی آن وجود دارد.
 • رنگ آن سفید متمایل به کرم یا صدفی است. زیبایی خاصی دارد و برای تولید ابزارآلات و وسایل زینتی بسیار مناسب است.
 • این نمونه زمان زیادی برای خشک شدن لازم ندارد. در مدت زمان کوتاهی خشک می شود.
 • رنگ پذیری خوبی داشته و می توان برای آن روکش و آستر استفاده نمود.
 • بافت درونی آن نا مشخص می باشد.

کاربرد چوب افرا

چوب درخت افرا از هر نوعی که باشد، در ساخت و سازها بسیار کاربردی است. یکی از نمونه های محبوب و پر طرفدار محسوب می شود.

·       شربت افرا

شاید شنیده باشید که گیاه شیره داشته باشد، اما این موضوع در مورد درختان کم تر مورد بحث است. درخت افراد دارای شیره ای درون تنه و ریشه خود می باشد. نشاسته درونی این بخش ها به شکر تبدیل شده و همراه با شیره در تنه بالا می رود. اگر حفره ای در تنه ایجاد کنید، این شیره بیرون می ریزد. بر اثر گرما و تبخیر آب آن، شربتی غلیظ حاصل می شود. گونه های افرای سیاه و افرای شکر قرمز این شیره را دارند. شربت افرا یک آنتی اکسیدن موثر بوده و خواص ضد التهابی نیز دارد. در درمان آلزایمر نیز موثر واقع شده است. این ها بخشی از خواص این شربت است. بنابراین یکی از کاربردهای این درخت به خواص درمانی و طبی آن بر می گردد.

·       طراحی دکوراسیون با چوب افرا

درخت افرا یک درخت زینتی و زیبا محسوب می شود. با رشد خود زیبایی بی نظیری در محیط اطراف خود خلق می کند. چوب این درخت نیز رنگی زیبا و درخشنده دارد. می تواند به عنوان عنصری برای دکور سازی مورد استفاده قرار بگیرد. ضمن این که برای ساخت لوازم تزیینی  و ابزارآلات زینتی استفاده می شود.

چوب افرا

·       وسایل کاربردی از چوب افرا

از چوب افرا برای ساخت و ساز و ساختن وسایل کاربردی نیز استفاده می شود. ویژگی های ساختاری این چوب سبب آسانی کار و طراحی با آن شده است:

 • ساختمان های چوبی یکی از مواردی است که این متریال ارزنده را می بینیم. مقاومت ساختاری آن باعث شده است که در این مورد جواب گو باشد.
 • در صنعت مبلمان سازی یکی از چوب های بسیار مهم می باشد. ضمن این که سبک وزن و با دوام است. به نظر می رسد محصولات تولید شده از آن در حمل و نقل با مشکل مواجه نمی شوند.
 • ساخت اندام های مصنوعی و ابزارآلات موسیقی یکی دیگر از کاربردهای آن می باشد. تورق پذیری و امکان ظرافت کاری سبب تولید مطلوب این گروه از وسایل می شود.
 •  در هنر خراطی به خوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

جمع بندی

چوب افرا یکی ازچوب های معروف به کار گرفته شده در صنعت چوب می باشد. ویژگی های ساختاری مطلوبی دارد. این خصایص سبب شده است تا در جهت های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *