محکم ترین چوب های جهان
فهرست

محکم ترین چوب های جهان

محکم ترین چوب های جهان

 

محکم ترین چوب های جهان معمولا از درختان پهن برگ و ثمرده به دست می آید.  درختان ثمرده  معمولا در مناطق بارانی و گرمسیری به خوبی رشد می کنند و در مناطق معتدل هم  از شرایط نسبتا خوبی برای رشد برخوردار می باشند. اما در مناطق سرد یا مناطقی که به طور کلی در آنها درختانی با برگ سوزنی رشد می کند این نوع درختان از رشد خوبی برخوردار نیستند و نمی توانند به خوبی رشد کنند. چوب های محکم از نظر ساختاری دارای بافت های بسیار فشرده و مقاومی هستند.

 

طبقه بندی انواع چوب

 

پیش از آنکه محکم ترین چوب های جهان مورد بررسی قرار گیرد باید به این نکته توجه نمود که بطور کلی انواع چوب ها در سه دسته بزرگ طبقه بندی می شوند و هر کدام از آن ها ویژگی ها و کاربرد های خاص خود را دارند. که در ادامه به طور مختصر به آن ها اشاره می شود.

 

– سخت چوب ها

– چوب های صنعتی

– نرم چوب ها

چوب نرم و سخت

نرم چوب ها

 

نرم چوب ها به آن دسته از چوب ها و الوارهایی اطلاق می شود که معمولا از درختان برگ سوزنی، همیشه سبز با میوه های مخروطی به دست می آیند. درختانی مانند کاج ، سرو، سدر، صنوبر، سکوریا و سرخدار هستند که تقریبا دارای چوب هایی با بافت سخت و محکم می باشند، اما از نمونه های پر کاربرد چوب های نرم هستند که در ساخت سازه های مختلف بخصوص صنایع مبل سازی کاربرد دارند.

نامگذاری این نوع چوب با عنوان نرم چوب،  ارتباطی با سختی یا نرمی بافت چوب آن ها ندارد بطوریکه نمونه هایی از سخت چوب ها وجود دارند که بافت آن ها از نرم چوب ها بسیار سبک تر و نرم تر می باشد. مثل چوب بالسا که از سبک ترین و نرم ترین چوب های تجاری است اما جزء‌ دسته سخت چوب ها محسوب می شود.‌

 

چوب های صنعتی

 

چوب های صنعتی همانطور که از نامشان پیداست، به صورت طبیعی در طبیعت وجود ندارند بلکه با فراهم کردن مواد لازم در کارخانه با شرایط مشخص درست می شوند. برای تولید چوب های صنعتی، چوب های طبیعی را طوری تغییر می دهند که ویژگی های مورد نیاز صنایع چوب را در آن ها به وجود بیاورند، این نوع جوب ها به نام کامپوزیت هم شناخته می شوند و معمولا مواد آن ها از دور ریز کارخانه های چوب تامین می شود.

 

چوب های سخت

 

سخت چوب ها معمولا از درختان خزان دار و ثمر ده به وجود می آیند. درختانی مثل بلوط، افرا، گیلاس، ماهون، گردو و … سخت چوب ها معمولا از فشردگی بالایی در بافت های خود برخوردار بوده و بسیار مستحکم هستند در بررسی درختان سخت چوب باید به این نکته توجه شود درخت نخل و بامبو هرچند خزان دار نیستند ولی در دسته درختان سخت چوب طبقه بندی می شوند.

در مورد بافت و ساختار چوب درختان باید به این نکته توجه کرد که تنه درختان از لایه های مختلفی تشکیل می شود و ساختار سلولی در درختانی با چوب سخت ساده نیست، چون با آغاز فصل بهار لایه بهاره این درختان شروع به رشد می کند اما زمانی که هوا گرم می شود لایه های بعدی به وجود می آیند.

در فصول گرما درختان رشد کمتری دارند بنابراین  بافت  آن ها ریز تر و ساختار سلولی شان فشرده تر می شود‌، بنابراین ضخامت این لایه کمتر و رنگ آن تیره تر می شود.‌ به همین دلیل بین لایه های رشد بهاره و تابستانه درختان تغییر رنگ و ضخامت به وضوح مشخص می شود. این تغییر و تحولات در بافت و مغز داخلی درخت باعث به وجود آمدن خطوط عرضی در تنه درخت می شود که به آن ها خطوط سالانه رشد درخت گفته می شود.

درختان مستحکم و سخت چوب بافتی فشرده دارند و اغلب آن ها دارای چوب های معطری هستند که از استحکام و طول عمر بالایی برخوردار می باشند. مثلا چوب درخت آهن که از درختان بومی آفریقای جنوبی است دارای بافتی بسیار مستحکم و مقاوم بوده و چگالی بالایی دارد.

 

محکم ترین چوب های جهان چه ویژگی هایی دارند؟

 

درختانی که از آن ها چوب های مستحکم و سخت استخراج می شود دارای تنوع و گستردگی بیشتری در مقایسه با چوب های نرم بوده و رنگ، شکل و بافت های مختلفی دارند. این نوع درختان سرعت رشد نسبتا کمی دارند به همین دلیل با محدودیت عرضه به بازار مواجه بوده به همین دلیل قیمت آن ها نسبت به انواع چوب های دیگر گران تر می باشد. چوب های محکم به دلیل داشتن بافت های داخلی سخت از استحکام بالایی برخوردار می باشند.

نکته ای که در مورد چوب های سخت باید به آن توجه شود این است که وقتی این نوع از چوب ها تحت فشار قرار بگیرند مقاومت آن ها کاهش پیدا می کند.‌ در ادامه  تعدادی از محکم ترین چوب های دنیا به صورت مختصر مورد بررسی قرار داده می شود.

 

توسکا از محکم ترین چوب های جهان

 

توسکا از درختان سخت چوب می باشد که به دلیل کارایی بالا و تنوع کارکرد در صنایع چوب مورد توجه ویژه می باشد. این نوع چوب رنگی سفید دارد ولی به فاصله کمی بعد از برش در مجاورت نور خورشید و هوا به رنگ عسلی تغییر رنگ می دهد. فشردگی بافت داخلی آن در حد متوسط بوده و طرحی صاف دارد که برای کارهای ظریفی مثل حکاکی، خراطی  و ماشین کاری بسیار مناسب می باشد.

چوب توسکا به دلیل داشتن سطحی هموار و صیقلی از قابلیت خوبی برای نقاشی و پوشش دهی برخوردار می باشد. اندازه درخت توسکا خیلی بزرگ نیست و به همین دلیل قطعات یک تکه بزرگ و قطور از این نوع چوب گران و کمیاب می باشد.‌ از چوب توسکا بیشتر در صنایع مبلمان و‌ کابینت سازی استفاده می شود.

 

درخت گیلاس از محکم ترین چوب های جهان

 

درخت گیلاس سیاه چوب بسیار زیبا و مستحکمی دارد. چوب این نوع درخت در ابتدا به رنگ صورتی روشن است و با گذشت زمان به طیف های قرمز تغییر رنگ می دهد در پاره ای موارد به دلیل رسوبات مواد معدنی در مغز درخت بافت های آن دارای رگه های تیره رنگی می باشد. که این مواد باعث زیبایی چوب می شود. چوب های گیلاس وقتی برای استفاده در ساخت یک سازه چوبی مصرف می شود باید طرح خطوط بافت قطعه های مختلف با هم، همخوانی داشته باشند تا از نظر ظاهری سازه زیبا و یکنواخت باشد. گاهی اوقات به دلیل زیبایی طبیعی چوب و تغییر رنگ مستمر آن در طول زمان  فقط یک پوشش شفاف برای  پوشش دهی سطح آن کفایت می کند.

 

سرخدار

 

سرخدار نوعی نرم چوب است که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار می باشد. رنگ بافت چوب آن قرمز است، چون از مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی برخوردار می باشد، برای استفاده در فضاهای باز بسیار مناسب می باشد.  از چوب سرخدار در ساخت راه آهن، دیوار حائل، کف سازی و …استفاده می شود همچنین چوب این نوع درخت گزینه ای مناسب برای استفاده به عنوان روکش انواع چوب ها می باشد.‌

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×