چوب

شلاک چیست

شلاک

شلاک چیست ؟ و کاربرد آن در نجاری؟

رزین شلاک (Shellac Resin)، یا رزین لاک الکل، نوعی رزین طبیعی و گرانقیمت است، که در مرکب های قابل شستشو با آب و الکل، مورد استفاده قرار می گیرد و قابل حل در الکل های ایزوپروپانل و اتانول می باشد و با رزین های مختلف از جمله: اتیل سلولز، روزین (رزینی جامد به شکل تکه های شفاف زرد رنگ)، استر، نیترات سلولز قابلیت امتزاج و آمیخته شدن دارد ولی قابلیت مخلوط شدن با وینیل استات ها کوپلیمرهای آن را ندارد. در تهیه مرکب های فلکسو بر پایه حلال آب شور و فلکسو پایه حلالی براساس مخلوطی از حلال ها (الکل و استر) کاربرد دارد.

 

شلاک و تاثیر آن در چوب و صنعت نجاری

چوب دنیای متفاوت و شگرفی دارد. برای اینکه چوب به پروسه اجرا برسد و تبدیل به مصنوعات چوبی شود تا به دست مصرف کننده برسد، مراحلی باید طی شود. یکی از این مراحل، پرداخت چوب نام دارد. در این مرحله براساس کیفیت و درجه استفاده از چوب، از روغن وارنیش شلاک الکل و یا واکس استفاده می شود.

فیشینگ چوب یا پرداخت نهایی، شامل روسازی و تمام عملیاتی می شود که قبل از رسیدن به بازار بر روی محصول چوبی انجام می دهند. در این مرحله از یک پوشش برای سطح چوب استفاده می شود که می تواند طبیعی یا شیمیایی باشد. شلاک، لاک الکل، فیشینگ بر پایه آب، واکس و یا وارنیش محصولاتی هستند که به عنوان پوشش سطحی، در مرحله نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این نوشتار به شرح شلاک و
کاربردهای آن می پردازیم.

 

رزین شلاک (Shellac Resin)، را بیشتر بشناسیم!

همانطور که گفته شد شلاک یک فیشینگ رنگ گرم و طبیعی برای چوب است، که به راحتی بوسیله یک قلمو یا یک پارچه قابل اجرا می باشد. به این ماده که سبب زیبایی دو چندان چوب می شود، فیشینگ تبخیری می گویند و دلیل آن این است که؛ الکل موجود در آن با مجاورت هوا، تبخیر می شود و شلاک را سریع خشک می کند. این ویژگی سبب شده تا در یک روز چندین بار بتوان عمل فیشینگ را اجرا نمود.

 

آیا شلاک، همان ماده جلا دهنده مایع گفته می شود؟

شلاک cShella نوعی رزین طبیعی است که از ترشح ماده ای روی درختان توسط یک نوع حشره ماده به دست می آید. این حشره که از خانواده سوسکها محسوب می شود، از انواع گیاهان مخصوص مناطق گرمسیر (بیشتر کشورهای مثل تایلند و هند) تغذیه می کند. ترشحات این حشره به صورت پیله جمع آوری شده و پس از آن که به صورت ورقی در سطح باقی ماند (پوست خشک)، در اتیل الکل قرار می دهند تا شلاک پدید آید. به منظور خالص و بی رنگ کردن شلاک، آن را در محلول کربنات سدیم حل می کنند و پس از رسوب ناخالصی ها، محلول را با هپیوکلریت سدیم بی رنگ نموده و سپس رزین شلاک را با اسید سولفوریک رسوب داده و شستشو می دهند و در نهایت آن را به صورت پودر در می آورند.

 

شلاک

کاربردهای رزین شلاک

 

1_ شلاک و بازسازی.

تا اواسط قرن بیستم و تا زمان ورود رزین های سنتیک به بازار، شلاک از عمده ترین رزین های ساخت رنگ و جلا محسوب می شد. در حال حاضر در اروپا عمدتا به عنوان جلای براق کننده در بازسازی مبلمان قدیمی و آنتیک بسیار کاربرد دارد. همچنین صفحه های گرامافون عموما ً از شلاک ساخته می شوند.

نکته: شلاک در الکل محلول است، به همین دلیل برای تمیز کردن محصولاتی که دارای پوشش شلاک هستند، نباید از مواد پاک کندده حاوی الکل یا مواد قلیایی استفاده نمود زیرا به آن آسیب می رساند.

 

2_ شلاک و مواد غذایی.

امروزه در صنایع غذایی از شلاک (E 904) به همراه موم زنبور عسل به عنوان پوششی برای میوه های تازه استفاده می کنند و بدین ترتیب از خشک شدن و از دست دادن آب میوه ها، جلوگیری می شود. همچنین در شکلات سازی و رنگ کردن تخم مرغ ها نیز کاربرد دارد.

 

3_ شلاک و صنایع بهداشتی و آرایشی.

این محصول علاوه بر بازسازی محصولات و  صنایع غذایی، در صنایع بهداشتی و آرایشی، در برخی از ریمل ها، لاک ناخن، شامپو و اسپری های براق کننده مو کاربرد دارد. همچنین در صنایع داروئی به عنوان پوشش برای قرص و کپسول مورد استفاده قرار می گیرد.

 

جمع آوری:

شلاک، نوعی رزین طبیعی است و از ساختار شیمیایی هیدروکسی کربوکسیلیک اسیدهایی تشکیل شده که بعضا اینتر ملکولار استریفاید می باشند. شلاک در اسیدها، بازها و الکل ها قابلیت حل شدن را دارد ولی در هیدروکربن ها نامحلول است. شلاک علاوه در صنعت نجاری کاربردهای متفاوتی در زمینه غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی نیز دارد. شلاک رنگ پذیر است و  به صورت پوسته دارای رنگها و موم های مختلفی میباشد. به گونه ای که شما می توانید آن را تبدیل به رنگ دلخواه خود نمایید ولی نوع آماده آن، دارای رنگی شفاف و نارنجی رنگ است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *