چوب

انواع چوب

انواع چوب

انواع چوب

وقتی به قصد خرید وسیله ای چوبی به یک مغازه می روید، به مشخصات آن توجه می کنید. فروشنده اغلب از انواع چوب به کار رفته در آن ها سخن می گوید. اتفاقا روی این موضوع هم مانور زیادی می دهند. حالا یا جنس او اصل است و یا تقلبی و از جنسی نامرغوب می باشد. بنابراین لازم به نظر می رسد با انواع چوب و تفاوت های آن ها آشنا شویم. این شناخت، در انتخاب و خرید یک نمونه مناسب کمک کننده خواهد بود. شما چه میزان اطلاعات در این باره دارید؟؟ آیا می دانید کدام نمونه ها مقاومت بیشتری دارند؟؟ آیا می دانید کدام یک دارای عمر بیشتری هستند؟؟ آیا نمونه های به صرفه و با کیفیت را می شناسید؟؟ در ادامه، با دسته بندی این متریال و چندین نمونه از آن ها آشنا خواهیم شد.

انواع چوب

دسته بندی انواع چوب

در نجاری و صنعت چوب از انواع چوب استفاده می کنند. این انواع گوناگون، در جهت کاربردهای گوناگونی به کار گرفته می شوند. همه انواع این متریال در سه دسته اصلی طبقه بندی می شوند. هر دسته دارای ویژگی های عمومی و مشترکی هستند. در ادامه، برای هر دسته نمونه هایی معرفی خواهد شد.

  1. نرم چوب ها: درختانی که دارای برگ های سوزنی شکل هستند. میوه این گروه مخروطی است. کاج و سرو جز این گروه هستند.
  2. سخت چوب ها: درختانی پهن برگ که ویژگی اصلی آن ها ریزش برگ ها می باشد. در واقع، برگ های خود را در پاییز از دست می دهند. بلوط و گردو در این گروه قرار دارند.
  3. چوب صنعتی: این گروه به طور معمول در طبیعت وجود ندارد. انسان با کمک خرده های چوب و با کمک فرآیندهای شیمیایی و حرارتی آن ها را می سازد. هدف او ساخت نمونه ای دارای ویژگی های دلخواه خود می باشد. ویژگی هایی که در یک نمونه چوب طبیعی وجود ندارد.

·       سپیدار

سپیدار جزو انواع چوب سخت ها می باشد. رنگی روشن داشته و در اثر رطوبت تغییر ابعاد و شکل بسیار ناچیزی دارد. برای ساخت سونا گزینه مطلوبی است. در ساخت کشو به دلیل عدم تغیرر ابعاد، گزینه مطلوبی است.

·       توس از انواع چوب

چوب توس یک سخت چوب به حساب می آید. از نظر قیمت در سطح پایینی قرار گرفته و ارزان می باشد. نمونه ای بسیار مستحکم که برای اهداف مختلف و متنوعی به کار گرفته می شود. پوشش پذیر نیست ولی رنگ کردن آن مشکلی ندارد. گاهی ممکن است به جای بلوط از آن استفاده کنند.

·       سدر

سدر نوعی نرم چوب بوده که شباهت زیادی با کاج دارد. دارای رایحه ای خوش بو بوده که منجر به دفع آفات و حشرات می شود. در برابر رطوبت، آب و پوسیدگی مقاوم است. برای ساخت کمد مواد غذایی گزینه مناسبی است. در فضاهای بیرونی برای دکورسازی و فضا سازی به کار گرفته می شود.

چوب سدر

·       صنوبر از انواع چوب

یکی دیگر از انواع چوب نرم ها صنوبر می باشد. این چوب کمی از کاج سخت تر بوده و دارای فشردگی و استحکام خوبی است. البته بافت مشخص و زیبایی ندارد. در مواردی که زیبایی مد نظر نیست و کاری موقتی می خواهید، جواب گو است. همانند تیرک هایی موقت که در ساخت و سازها استفاده می شوند.

·       بلوط

چوب بلوط چوبی با طیف رنگی قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره می باشد. نمونه ای بسیار مقاوم و مستحکم که در برابر سایش دوام زیادی دارد. این نمونه سالیاتی دراز است که در ساخت و ساز استفاده می شود. یکی از چوب های مرغوب و اصیل در ساخت مبلمان و صندلی است. کشتی، واگن و پارکت نیز از تولیدات این متریال می باشد.

بلوط

·       راش

چوب راش نمونه ای فاقد بافت مشخص دارد. اما از بافتی همگن و یکنواخت برخوردار است. یک نمونه معروف از سخت چوب ها بوده که دارای مقاومت خوبی در برابر رطوبت می باشد. قارچ ها و حشرات نمی تواند چندان آسیبی به آن بزنند. در صنعت مبلمان بسیار پرطرفدار است. ضمن این که در کارخانجات اشباع مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید روکش و تخته چندلا نیز مناسب است.

·       تخته فشاری

تخته فشاری جز انواع چوب از نمونه چوب صنعتی می باشد. الیاف و خرده های چوب در آن مورد استفاده قرار می گیرند. به صورت خیس یا خشک پرس می شوند. اغلب بافت و طرح خاصی ندارند. به همین دلیل برای آن ها روکش یا پوشش تهیه می کنند. برای ساخت تخته سیاه، چوب مورد نیاز برای جابجایی وسایل و … از آن استفاده می شود. انواع مختلفی از این نمونه را می توان در تمامی چوب فروشی ها یافت.

تخته فشاری

جمع بندی

در طبیعت، انواع چوب را در تنوعی گسترده می توان یافت. ضمن این که صنعت و فناوری به کمک هم اقدام به ساخت نمونه های مصنوعی و صنعتی کرده اند. از نظر مقاومت و کیفیت با هم فرق دارند. هر کدام برای نوعی ساخت بهتر جواب می دهند. هدف، معرفی دسته بندی انواع این گروه از متریال و معرفی برخی از نمونه ها برای آشنایی بیشتر بود. وگرنه این وادی دارای تنوعی گسترده است که در این مطلب کوتاه گنجانده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *