انواع مته
فهرست

انواع مته

انواع مته و کاربرد آن در صنایع مختلف

مته از جمله ابزارهای کاربردی است که برای سوراخ کردن مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار دارای اشکال مختلفی است که هر کدام به شیوه خود سوراخ خاصی را بر روی کار ایجاد می کند. البته در هنگام خرید این مته ها ابتدا باید دقت کنید که برای چه سطحی کاربرد دارد. همچنین جنس سری این مته ها نیز با دیگر متفاوت است. در ادامه به صورت کامل در خصوص انواع مته و کاربرد آن در صنایع مختلف اشاره خواهیم کرد.

انواع مته

مته با توجه به عمق سوراخ کاری و مدل آن در گروه های مختلفی قرار می گیرد. از جمله انواع مته ها عبارت است از:

مته الماسه

دلیل نام گذاری مته الماسه زایده موجود در سر این مته ها می باشد. نوع این مته به صورت معمول از جنس فولاد کاربید تولید می شود و دوام و سختی بالایی دارد. از مته های الماس برای سوراخ کردن مصالحی از جمله سنگ، سرامیک و بتن کاشی استفاده می کنند و در صورتی که برای سوراخ نمودن فلز از آن استفاده شود، سر آن ذوب شده و سپس می سوزد.

مته مخروطی

مته مخروطی که برخی افراد آن را با نام مته پله ای می شناسند، یکی از پرکاربردترین انواع مته ها به شمار می رود. البته از این مته ها اغلب برای سوراخ کردن چوب های مخروطی و یا فلزات استفاده می شود. در صورتی که شما به این مته نگاه بیاندازید متوجه خواهید شد که ظاهری شبیه به درخت کاج دارد. یکی از ویژگی های اصلی مته های مخروطی سایز بندی این مته ها می باشد. به همین منظور شما با استفاده از این مته می توانید سوراخ های با ابعاد مختلفی ایجاد کنید و نیازی به تعویض مته نیست.

مته خزینه

مته خزینه از دیگر انواع مته است که برای سوراخ کردن انواع پیچ کاربرد دارد. این مته ها در صنایعی از جمله کابینت سازی برای داشتن سوراخ هایی باکیفیت استفاده می شود. مته های خزینه ایمنی بیشتری دارند و به دلیل عدم وجود ارتعاشات و لرزش در این مته ها شما به سوراخ های یکدست دست خواهید یافت.

مته کونیک

مته کونیک یکی از باکیفیت ترین مته هایی است که در هنگام کارکرد حرارت در آن به وجود می آید. بنابراین بهتر است در هنگام استفاده از این مته ها از دور پایین آن استفاده کنید تا کمترین آسیب به این دستگاه وارد شود. دلیل ایجاد حرارت در مته های کونیک برقرار ارتباط بیشتر سطح کونیک با سطح می باشد.

 

انواع مته آهن

مته آهن همان طور که از نامشان مشخص است برای سوراخ کردن آهن مورد استفاده قرار می گیرد. این مته ها از نظر ساختار و قابلیت ها در گروه های مختلفی قرار می گیرد که عبارت است از:

مته آهن کوتاه

این مته همان طور که از نامش مشخص است به دلیل پایین بودن ارتفاع این مته معمولا برای ظریف کاری و یا ایجاد سوراخ های نازک به کار می رود. استفاده از مته های آهن کوتاه هیچ گونه شکستگی را شاهد نخواهید بود و از این رو برای سوراخ کردن قطعات فلزی نازک و کوچک بهترین گزینه است.

مته آهن بلند

مته های آهن بلند برخلاف آهن کوتاه برای سوراخ کاری های با ارتفاع بالا مورد استفاده قرار می گیرد و برای سوراخ هایی که عمق بیشتری نیاز دارند این مته کاربردی می باشد. مته های آهن بلند در حین کار ممکن است بشکنند به همین دلیل باید در هنگام کار با این مته ها دقت کنید.

مته ۵ شیار

مته های ۵ شیار مته ای بادوام است و شما می توانید انواع فلزات و آهن آلات را با استفاده از این مته سوراخ کاری کنید. این مته از جنس مته های الماسه است که با استفاده از آن می توان گچ، سنگ، آجر و سایر مصالح را سوراخ کرد. مته های ۵ شیار قیمت های متفاوتی دارند و از این رو در ابعاد بزرگ و کوچک به کار برده می شوند.

مته ۴ شیار

مته های ۴ شیاره نیز کارکردی شبیه به مته های ۵ شیاره دارد. با این تفاوت که تنها می تواند سوراخ هایی با قطر ۳۰ میلی متر ایجاد کند. این مته ها که به نام چهار الماس نیز شناخته می شود، در سه سایز در بازار موجود است و شما بر اساس نیاز خود می توانید نوعی از آن را خریداری کنید.

مته مرغک

مته مرغک از دیگر انواع مته های موجود در بازار است که هر دو سمت آن دارای شکلی مته مانند دارد و با استفاده از آن می توان سوراخ های بزرگی را ایجاد کرد. برای جلوگیری از لرزش این دستگاه ابتدا یک سوراخ ریز ایجاد می شود و سپس سوراخ بزرگ تر با استفاده از این مته شکل می گیرد.

خرید انواع مته

حال که با انواع مته و کاربرد آن در صنایع مختلف آشنا شدید باید بر اساس نیاز و کارایی خود مناسب ترین مته را خریداری کنید. جنس و کیفیت در مته ها اهمیت بسیاری دارد و باید بتواند سطوح مختلفی را سوراخ کاری نماید. به همین منظور برای سفارش این مته ها به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

 

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×