سبک زندگی

انواع بگونیا

انواع بگونیا

انواع بگونیا

بگونیا یک نوع گیاه تزیینی و زینتی می باشد. این گیاه تزئینی جزو گیاهان آپارتمانی و خانگی محسوب می گردد. با وجود آنکه در فضای باز هم قابلیت رشد دارد بیشتر به صورت خانگی نگهداری می شود. گیاه بگونیا بخاطر زیبایی چشم نواز و همیشه سبز بودن آن، محبوبیت بالایی در بین دوستداران گل و گیاه دارد. خواستگاه و رستنگاه اولیه این گیاه نواحی مرطوب  قاره های آسیا، آفریقا و آمریکا می باشد. اکثر انواع بگونیا همیشه سبز هستند. این گیاه نیازمند رطوبت و گرماست. اما در برابر گرمای شدید، خشکی و یخ زدگی مقاومت پایینی داشته و به شدت آسیب می بیند.

ساختار و مشخصات ظاهری انواع بگونیا

گیاه بگونیا از طریق بذر تکثیر شده و به صورت بوته ای رشد می کند. ساقه و برگ های این گیاه گوشتی می باشد. این گل آپارتمانی گل های متراکمی دارد که کوچک و در عین حال زیبا هستند. گل های بگونیا در رنگ های مختلف سفید، صورتی و قرمز شکفته می شوند. گلهای بگونیا معطر نیستند و بیشتر جنبه دیداری و زینتی دارند. بطور کلی بگونیا گیاهی همیشه سبز است که اگر در شرایط مناسب قرار گیرد تقریبا در تمام طول سال گل داده و فضا را زیبا و دلنواز می کند.

انواع بگونیا

شرایط فصلی و مراحل کاشت گیاه انواع بگونیا

زمان مناسب برای کاشت بذر این گیاه اواخر فصل زمستان و اوایل بهار است که ابتدا بذر مناسب آن تهیه می شود و سینی و خزانه کاشت آماده کاشت می گردد و بذر بگونیا در عمق 5 تا 20 میلیمتری خاک قرار داده می شود و در نهایت بستر خاک محل کاشت به صورت بارانی آبیاری می شود.

باید دقت داشت که بهتر است بستر خاک محل کاشت تا زمان جوانه زدن مرطوب نگاه داشته شود. معمولا بعد از 7 تا 14 روز گیاه جوانه زده و شروع به رشد می کند. زمانی که نشاء به حد مطلوبی از رشد رسید به گلدان یا باغچه منتقل می شود. دمای مناسب برای رشد این ‌گیاه 20 تا 30 درجه سانتیگراد کفایت می کند.

مصرف آب این گیاه در حد متوسط است که باید در یک دوره زمانی مشخص به طور مرتب آبیاری شود. بهتر است محل کاشت گیاه یا قراردادن آن طوری باشد که حتی المقدور از نور مستقیم خورشید بهره مند شود.

انواع بگونیا

بگونیا دارای گونه‌ های مختلفی است که مهم‌ ترین آن گونه برگی، گونه تکمه‌ ای و گونه گلدار است. نوع معروف بگونیا یعنی بگونیای عروس در گونه بگونیا گلدار قرار می‌گیرد.

۱- گل بگونیا عروس:

بگونیا عروس یکی از زیباترین گل ‌ها برای تزیین و نگهداری در خانه است. این گیاه چند ساله و دارای گل‌ های زیبایی است که به رنگ صورتی، سفید، قرمز و در این طیف رنگی قرار می‌گیرند. برگ ‌های این گیاه براق و ساقه ‌های آن سرخ است.

انواع بگونیا

۲- بگونیا رکس یا برگی:

یکی از ویژگی ‌های بارز بگونیا برگی یکی از انواع بگونیا، برگ ‌های قلبی شکل آن است که در حاشیه به رنگ ‌های سفید، سبز، خاکستری، نقره‌ای ای، سیاه و قرمز دیده می‌شوند. این گیاه رطوبت پسند است و از فصل بهار تا پاییز نیاز به آبیاری مداوم دارد.  تکثیر این گیاه به ‌صورت قلمه برگ یا تقسیم بوته است.

 بگونیای برگی

۳- بگونیای تکمه ای:

بگونیا تکمه ‌ای یکی از پرطرفدارترین انواع بگونیا و گیاهان گلخانه ای به شمار می‌رود که به رطوبت فراوان و نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. البته پس از پایان گل ریزان باید میزان آبیاری را کاهش داد. بگونیا تکمه‌ای دارای ساقه ضخیم و آبدار و برگ‌های گوشتی است که اغلب در تمامی رنگ‌ها دیده می‌شوند.

۴- بگونیای همیشه گلدار:

بگونیای همیشه گلدار، از انواع بگونیا جزو گیاهان مورد استفاده در خانه است که در گلدان و باغچه کاشت می‌ شود. این گیاه با ارتفاع 15 تا 30 سانتی ‌متر، دارای برگ ‌هایی به رنگ سبز و ارغوانی است. بگونیای همیشه گلدار به مکان‌ های گرم، تابش نور خورشید و خاک زه کشی شده نیاز دارد. ازجمله روش‌ های تکثیر بگونیا، از طریق کشت بذر یا قلمه است. گیاه بگونیا عروس از زیباترین انواع این گونه است.

 بگونیا همیشه گلدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *