دکوراسیون داخلی

انواع آتشگاه

انواع آتشگاه

انواع آتشگاه

انواع آتشگاه، امروزه همچون گذشته نیز مورد توجه قرار گرفته و اغلب در ویلاها و همچنین منازل ویلایی بکار گرفته می شود. در حال حاضر طراحان و متخصصان دکوراسیون منازل جهت خلق ایده های نو و مورد پسند عموم به ابزارهای سنتی روی آورده اند که خوشبختانه این انتخاب از نتیجه خوب و قابل قبولی برخوردار شده است. بکار بردن انواع آتشگاه نیز جزو مواردی هست که مورد توجه طراحان و مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است.

آتشگاه چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه با توجه به استقبال عمومی نسبت به ویلا و خانه های ویلایی در جاهای خوش آب و هوا، کنار دریا، مناطق کوهستانی، جنگل و فضای سبز توجه کارشناشان و متخصصان فن را به این حوضه ها هم جلب کرده است. این موضوع علاوه بر توجه به تنوع معماری و ساختمان ویلا ها، محوطه سازی و توجه به امکانات فضای بیرونی ساختمان هم مورد توجه واقع شده است. معمولا یکی از المان های جدید و پرطرفدار در محوطه بیرونی ساختمان های ویلایی،  آتشگاه می باشد.

آتشگاه در ویلا عبارت است از یک قسمت مجزا در محوطه ویلا که از نظر شکل ظاهری شبیه به شومینه طراحی می ‌شود، اما از نظر ابعاد و اندازه بسیار با آن متفاوت است. آتشگاه را می‌ توان یک محفظه یا یک بستر شامل مصالح طراحی دکوراسیون فضای باز دانست. اگر به نمای طراحی شده یک آتشگاه نگاه کنید متوجه تفاوت آن با شومینه خواهید شد.

آتشگاه محل روشن کردن آتش  و ایجاد یک فضای دلنشین و دورهمی در محوطه است. حس روشنایی و گرمای آن به ویژه در شب هنگام بسیار دلپذیر است و با طراحی و جانمایی مناسب می تواند به نقطه کانونی جذابی در طراحی محوطه بیرونی تبدیل شود.

انواع آتشگاه

چگونگی ایجاد و جانمایی انواع آتشگاه

برای ایجاد و جانمایی آتشگاه در محوطه بیرونی باید موارد مهمی را مورد توجه قرار داد. در ابتدای کار با توجه و سلیقه و شکل و ابعاد محوطه مورد نظر باید به این نتیجه رسید که از آتشگاه آماده، پیش ساخته و قابل نصب استفاده شود یا شکل و طرح آتشگاه تهیه و در محل با مصالح بنایی و ساختمانی اجرا شود. استفاده از آتشگاه آماده می تواند امتیازات خاص خود را داشته باشد بدین صورت که در محوطه ابتدا وسایل آتشگاه به محل منتقل شده و نصب می شود و ممکن است فضای اطراف آن با توجه به شکل و شرایط آتشگاه محیا شود.  همچنین سرعت و پیشرفت کار بیشتر باشد.

در نوع پیش ساخته و یا ساختن در محل باید توجه داشت که شکل آتشگاه فقط گرد و مدور نیست چون در بیشتر اوقات با شنیدن نام  آتشگاه،  شکل دایره ای آتشگاه که حالتی نوستالژیک دارد به صورت ناخود آگاه در ذهن شنونده نقش می بندد. ولی در ساخت آتشگاه می توان  از طرح های مربعی، شکل ال، مثلثی، لوزی و خیلی طرح های دیگر هم استفاده کرد تا کیفیت کار بالا برود.

آتشگاه در ویلا

در ایجاد و ساخت آتشگاه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در اولین قدم باید بهترین مکان محوطه بیرونی را انتخاب کرد که درعین داشتن جایگاه و فضای مناسب از لحاظ دیداری و از نظر فاکتورهای ایمنی مانند نزدیکی و دسترسی به ساختمان هم از شرایط قابل قبولی برخوردار باشد. بعد از آن باید به کیفیت نوع جنس و مصالح آتشگاه، چه نوع پیش ساخته و یا ساخت در محل توجه کرد. همچنین با توجه به فضای پیرامونی می توان از آتشگاه ثابت و با متحرک و قابل تغییر جا استفاده کرد که هر کدام مزایا و معایب خواص خود را دارند.

همچنین باید نوع سوخت آتشگاه مثل گاز، چوب، اتانول و پروپان در ابتدا مشخص شده و مزایا و معایب آنها و شرایط تامین در نظر گرفته شود که بعدا دچار مشکل نشود. همچنین باید به این نکته توجه شود که بطور متوسط چه تعداد نفر قرار است در هنگام دور همی از فضای آتشگاه استفاده کنند و آیا این کار فقط برای حفظ دکوراسیون است یا قرار است مورد استفاده قرار گیرد.

 

انواع آتشگاه

محل های مناسب جهت نصب  برای انواع آتشگاه

باید توجه داشت که هر چند محوطه داخلی ویلا می تواند مکان مناسبی برای نصب آتشگاه باشد ولی از جاهای دیگر ساختمان هم با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توان استفاده کرد. از جاهای خوب و جالب برای نصب آتشگاه می توان به تراس های بزرگ و همچنین پشت بام ها اشاره کرد که از نظر دیدگاه و تسلط بر مناطق اطراف می توانند جاهای بکر و مناسبی برای نصب آتشگاه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *